Sprawozdanie 2015 rok

Chojnice, 2016-04-02

S P R A W O Z D A N I E

Z działalności Chojnickiego Klubu Sportowego KOLEJARZ

za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r.

Chojnicki Klub Sportowy KOLEJARZ w Chojnicach jako organizacja pożytku publicznego jest członkiem Pomorskiego Związku Piłki Nożnej oraz Polskiego Stowarzyszenia Biegów. Klubem kieruje 5 osobowy zarząd, który się zbierał systematycznie, raz w miesiącu na swych posiedzeniach. Od kwietnia 2014 r. kiedy to miasto wypowiedziało Klubowi umowę dzierżawy stadionu i przejęło bazę szkoleniową, Klub posiada umowę odpłatnego korzystania z płyty boiska i pomieszczeń klubowych oraz wynajmuje ogrodzenie stadionu celem czerpania zysku z tam umieszczanych reklam. Z tego tytułu Klub ponosi opłaty w wysokości 160 zł miesięcznie. Główne przychody klubu w 2015 r. to darowizny celowe, w kwocie ok. 10500 zł (głównie Polipol tj. 8 000 zł), darowizny z 1 %, na prawie 1200 zł, dotacje w postaci grantów z Urzędu Miasta Chojnice, prawie 12000 zł, także z Pomorskiego ZPN (700 zł) oraz przychody uzyskane z wynajmowania powierzchni reklamowej na ogrodzeniu stadionu na ponad 5500 zł (głównie Drewtrans II tj. 900 zł na kwartał).

Wsparcie otrzymano też od firmy Inpero.pl, która przygotowała dla nas nową stronę internetową: w. kolejarzchojnice.pl za pośrednictwem której możemy docierać do naszych kibiców jak i sponsorów. Dopełnieniem strony jest nasze nowe oficjalne konto na facebooku. Oba te środki przekazu, jak i zdjęcia, których autorem jest A. Knitter pozwalają w pełni śledzić nasze poczynania.

W roku 2015 Klub nie miał problemów z płynnością finansową. Nie zanotowaliśmy żadnego zadłużenia, a wręcz udało się spłacić, i po negocjacjach całkowicie anulować zaległości z poprzednich lat w transporcie, dzięki zmniejszeniu ich do jednorazowej wpłaty w kwocie 3000 zł.

Mimo, że klub nie osiąga zbyt wysokich wpływów ze składek członkowskich wciąż zapisują się nowi sympatycy, a liczba członków i osób związanych z klubem dochodzi do ok. 100.

W ub. roku, tak jak w latach poprzednich CHKS Kolejarz prowadził działalność w zakresie funkcjonowania sekcji biegowej Florian oraz szkolenia piłkarzy.

1. Działalności Sekcji Biegowej FLORIAN ChKS KOLEJARZ Chojnice za rok 2015

Zarząd sekcji biegowej FLORIAN ChKS Kolejarz Chojnice działa w składzie: Górnowicz Andrzej, Szwankowski Hubert, Rudnik Jerzy, Senetelli Ryszard.

Sekcja biegowa rok 2015 rozpoczęła tradycyjnie XXVI Biegiem Noworocznym ze stadionu Kolejarza, ulicami miasta do bramy człuchowskiej i powrotem na stadion, przebiegając ok. 5 km. Uczestnikami biegu było 16-tu Florianów, ponadto m.in. Józef Kołak, radny powiatowy i dyrektor Szkoły Ponadgimnazjalnej nr 2 po raz 20 i Tadeusz Rudnik były komendant SM Chojnice.

Zawodnicy sekcji czynnie uczestniczyli w biegach towarzysząc Ryszardowi Kałaczyńskiemu z Wituni w biciu rekordu świata, który od 15 sierpnia 2014 nie zważając na deszcz, wiatr, śnieg czy upał codziennie pokonywał ponad 42 kilometry. Cel? 366 maratonów w 366 dni .

W dniu 10 stycznia po biegu w Wituni zasłabł w nocy nasz nestor Zbigniew Wiśniewski. W szpitalu w Chojnicach zdiagnozowano niewydolność pracy serca i został przetransportowany alarmowo do Gdańsku, gdzie był operowany. Szczególnie należy podziękować lekarz medycyny Monice Lica –Górzyńskiej za szybką diagnozę i operację w Gdańsku, a to za sprawą że rozpoznała w Zbyszku biegacza.

Najwięcej biegów w 2015 r. zanotowali:

Jerzy Rudnik 46 – 628 km, 4 maratony oraz 25 razy stawał na podium Marek Wozniak 42 – 474 km, 3 maratony, 5 razy na podium Jacek Łożyński 28 – 429 km, 5 maratonów, 5 razy na podium Czesław Werner 27 – 265 km, 14 razy na podium

Troje zawodników uczestniczyło w Grand Prix Sztumu: Jerzy Rudnik M- 60 był 1, Zbigniew Wiśniewski M- 60 był 3, natomiast Jacek Łożyński w M- 40 był 14.

Akces do naszego klubu w bieżącym roku złożyli Andrzej MAZUR z Gdyni, Monika GÓRZYŃSKA i Beata LINDA z Chojnic. Cała trójka rozpoczęła przygodę w klubie biegami maratońskim w Wituni i w Rzymie.

W Rzymie przebiegli maraton Andrzej MAZUR, Zenon HARTUNA, Piotr MANKIEWICZ, Marek WOZNIAK, Kazimierz MISZKE, Dariusz BOROWSKI, Andrzej GÓRNOWICZ. Natomiast liczna grupa pielgrzymów z Chojnic głośno dopingowała zawodników na Watykanie.

Kazimierz Miszke zaliczył 300-tny bieg w barwach Floriana, było to w Wojtalu. Hubert Szwankowski uczestniczył w Mistrzostwach Europy w Toruniu – przełaj. W półmaratonie w Poznaniu biegały Monika Gorzyńska, Beata Linda i Dawid Mróz, maraton w Hanowerze Zbigniew Świerczyński. Podczas 255 biegu R. Kałaczyńskiego swój debiut odnotowują Monika Górzyńska i Beata Linda i po przerwie Zbigniew Wiśniewski – 6 km. Z okazji 60 lecia urodzin Andrzeja Górnowicz, Kazika Miszke i Franka Kąkola na prywatnym terenie w Brzeznie zorganizowano 5 –ty maraton koleżeński, w którym udział wzięło 21 florianów. Aby podtrzymać tradycję Biegów Strażackich 29 maja 12 zawodników przebiegło dystans 10 km na trasie Chojnice-Lichnowy-Chojnice w tym po raz 31 Franciszkowie Kąkol i Skwierawski. Wszystkie 22 Biegi Tura w Człuchowie ma Zbigniew Wisniewski i Franciszek Kąkol natomiast Stanisław Kęciński wszystkie 8 w Łąkie. 300-tny maraton w Wituni zaliczyło z Chojnic 6 osób, a w nocnym Turze pobiegło 15 Florianów. Historyczny dzień 15 sierpnia 2015 to sfinalizowanie biegu R. Kałaczyńskiego z jednoczesnym pobiciem rekordu Guinesa. Andrzej Górnowicz, Rudnik Jerzy, Zbigniew Wiśniewski uczestniczyli w pierwszym i ostatnim biegu. W ostatnim biegu było 15 Florianów. W Biegach Terenowych w Brzeznie biegało 15 Florianów. Wszystkie 37 maratony warszawskie ma Franciszek Kąkol, wszystkie 16 w Poznaniu ma Andrzej Górnowicz i Dariusz Borowski, wszystkie 5 w Koszalinie Nocnych Maratonów ma Andrzej Górnowicz. Na Mistrzostwach Europy Kolejarzy w Pradze w przełajach Zenon Hartuna był 2, na Mistrzostwach Polski Kolejarzy 2 km Zenon był 1. W Tucholi wszystkie 6 biegów, Huberta ma Hubert Szwankowski, Rudnik Jerzy i Zbigniew Wiśniewski. Jubileuszowy start 200-tny w Okonku zaliczył Wiesław Skwierawski. Po urlopach macierzyńskich na trasy powróciły Kamila Grzonka i Dorota Wożniak, a także po długim niebycie Wiesław Skwierawski. Wszystkie biegi w Brzeznie / 13/mają Stanisław Kęciński, Kazimierz Miszke, Rudnik Jerzy i Andrzej Górnowicz. Biegi Noworoczne / 26/ Wiśniewski Zbigniew i Andrzej Górnowicz, Biegi Trzezwości / 16/ w Kaliskach Zenon Hartuna. Bieg Niepodległości w Okonku /16/Jerzy Rudnik. Wszystkie Biegi Ułańskie /6 / ma Jerzy Rudnik i Hubert Szwankowski. Najwięcej przebiegniętych maratonów w roku bieżącym mają Andrzej Górnowicz 12, Dariusz Borowski 6, Jacek Łożyński 5, Zbigniew Świerczyński 5. Ogólnie Andrzej Górnowicz 157, Marek Wożniak 130, Dorota Wożniak 92.

Najwięcej startów w historii Floriana mają:

Zbigniew Wiśniewski: 841 startów – 9.943 km – na podium 572 razy

Dorota Wożniak: 667 startów – 10.750 km – na podium 328 razy

Jerzy Rudnik: 666 startów – 9.298 km – na podium 198 razy

Marek Wozniak: 578 startów – 9.200 km – na podium 43 razy

Zarząd Floriana składa serdeczne podziękowanie wszystkim którzy pomagają i dobrze życzą biegaczom – ośrodkowi profilaktyki rodzinnej / p. Błoniarz/ firmie EK-BUD, Karmie, Nieciejewskiemu P, Kanickiemu J, Dullkowi Zb., Popielińskiemu Z, Buławie Zb., Hope R. oraz nowo pozyskanym Borzyszkowskiemu-Szada J. i Szmagliński Cz. Współpracujemy z Stowarzyszeniem Rozwoju Sołectwa Brzezno i kołem Radia Maryja.

Plan na przyszły rok 2016 obejmuje szereg imprez organizowanych przez klub w łączności z obchodami 90 lat Chojnickiego Klubu Sportowego KOLEJARZ: – XXVII Biegi Noworoczne 1.01. godz. 12.00

– XXV Biegi Piątkowe 8.05 – 22.05

– XIV – Biegi Terenowe sobota 10.09 godz. 16.00

– XXXII – Biegi Strażackie 7.05. godz. 16.00

Ponadto organizacja wyjazdów:

– pielgrzymka do Rzymu 20 lutego;

– Jantar – w maju, 10 km;

– Chojnice – Toruń sztafeta biegowa – 18 maja;

– Korycin – półmaraton mleczny oraz zwiedzanie Okopy, Sokółka – 5 czerwca;

– Jarosławiec – 3 lipca;

– Korzybie – w lipcu;

– Sztafeta ks. Jerzego Popieuszki – Bydgoszcz – październik

2) Sprawozdanie o drużynach młodzieżowych piłki nożnej

– rocznik 2002/03 trenowany przez p. Sebastiana Laskowskiego (trenuje ok. 20 chłopców), zgłoszona do rozgrywek w ramach Słupskiej Klasy Okręgowej Junior D1. Mimo problemów kadrowych drużyna utrzymała skład osobowy i podwoiła zdobycz punktową z rundy jesiennej zdobywając w sumie 10 punktów. W rundzie jesiennej występując w Słupskiej Klasie Okręgowej C2 zespół rozegrał 10 spotkań ligowych tocząc wiele zaciętych pojedynków. Owocna praca trenera Laskowskiego dobrze rokuje drużynie na przyszłość. Znacznie poprawiła się dyscyplina i jakość gry.

– rocznik 2004/05 prowadzony zimą i wiosną przez członka zarządu Jacka Zakrzewskiego, został w czerwcu przejęty przez trenerkę Izabelę Bether i został zgłoszony do rozgrywek w ramach Słupskiej Klasy Okręgowej Junior D2. Zespół skupia 20 zawodników, rozegrał 10 spotkań ligowych, kilkanaście sparingowych oraz wziął udział w kilku turniejach, z których jeden pod nazwą KOLEJARZ JUNIOR CUP wygrał. W lidze mimo ambitnej postawy zajmuje ostatnie miejsce w tabeli.

– rocznik 2006/07 prowadzony przez członka zarządu Jacka Zakrzewskiego, jako grupa naborowa skupia 15 zawodników. Od czerwca drużyna rozegrała kilkanaście meczów sparingowych oraz wzięła udział w kilku turniejach. Kilku zawodników wykazujących się większym talentem wsparło drużynę rocznika 2004/05 w rozgrywkach ligowych.

Wszystkie drużyny trenują 2-3 razy w tygodniu korzystając z boiska przy ul. Lichnowskiej, boiska Orlik przy ul. Lichnowskiej oraz w okresie zimowych z sal gimnastycznych w Szkole Podstawowej nr 3 w Chojnicach oraz Szkoły Podstawowej w Lichnowach.

Ponadto junior z rocznika 2001 Jakub Toda trenuje z drużyną seniorów. Kuba jest utalentowanym, dobrze zapowiadającym się bramkarzem, co jest bardzo budujące w perspektywie dużych problemów z deficytem zawodników na tej pozycji.

W roku 2016 klub stara się stworzyć kolejną drużynę juniorów z rocznika 2008/09, do której nabór rozpocznie się w kwietniu. W tej chwili trzech zawodników z tego rocznika trenuje z rocznikiem 2006/07

Utworzenie i utrzymanie trzech drużyn juniorów i perspektywa stworzenia czwartej należy uznać za sukces biorąc pod uwagę znikome wsparcie finansowe samorządów oraz sponsorów.

3) Sprawozdanie o drużynie seniorów piłki nożnej

Trenerem drużyny jest Marek Wirkus, a kierownikiem Albin Orlikowski. Drużyna seniorów zgodnie z założeniem z wiosny 2015 osiągnęła wszystkie założone cele. Sezon 2014/15 walczyła w B klasie rozgrywkowej. Do drużyny dołączyli: Mateusz Chyła, Piejko Dawid i Podemski Oskar, a z wypożyczenia powrócili bracia Błaszkowscy Jakub i Daniel. Kapitanem drużyny był Michał Sagan. Zmagania te drużyna zakończyła na pierwszym miejscu, co skutkowało powrotem do A klasy. Od początku rundy drużyna stanowiła silny, trudny do pokonania na boisku kolektyw. Wyniki wiosny wyraźnie to pokazują: 7 zwycięstw, 2 remisy i tylko 1 porażka. Naszą świetną passę, drużyny niepokonanej na własnym boisku przerwał dopiero pojedynek z dnia 31 maja, wtedy to ulegliśmy 2: 4 drużynie Czarnych Piece. Z drużyną tą walczyliśmy bezpośrednio o pierwsze miejsce w grupie. Sezon zakończył się dorobkiem 44 pkt. (13 zwycięstw, 5 remisów, 2 porażki), strzelonych 57 bramek, przy zaledwie 12 straconych. Pozwoliło to na powrót do A klasy z pierwszego miejsca

Do kolejnego sezonu przystąpiono ze sporym optymizmem. Co prawda skład osobowy drużyny uszczuplił się o Daniela Błaszkowskiego, który zdecydował się na definitywne odejście do Czarnych Ostrowite, to pozostali zawodnicy w sierpniu wznowili treningi. Do składu dołączyli Patryk Brzószczyk, Dominik Piesik, Marek Janta, Gierszewski Szymon oraz Nitka Jakub.

Jesień upłynęła ze zmiennym szczęściem. Nie mogliśmy się odnaleźć na własnym boisku. Skutkowało to porażkami w pierwszej i trzeciej kolejce na własnym terenie, których ogółem było 4, przy dwóch porażkach na wyjeździe. Ponadto 7 razy to my pokonaliśmy przeciwnika. Jesienią nie było w naszych pojedynkach miejsca na remisy. W efekcie rundę jesienną zakończyliśmy na 6-tym miejscu z dorobkiem 21punktów. Do czwartego miejsca mamy stratę 2 punktów a do lidera 15.

Zima upłynęła na przygotowaniach do rundy rewanżowej zarówno pod względem sprzętowym jak i stanem osobowym drużyny. Udało się pozyskać nowe stroje i zakupić trochę sprzętu treningowego (w pozyskaniu części środków pomógł nam członek zarządu Wiesław Ostaszewski). Poza tym udało nam się wzmocnić drużynę osobowo. Do drużyny dołączyli: Mączkowski Jakub, Piotrowski Szymon, Zabrocki Marcin, Grunau Piotr, Meyer Tomasz. Wiosną chcemy powalczyć o jak najwyższe miejsce w tabeli. W pamięci mamy 90 urodziny klubu i naszym wynikiem chcieli byśmy to wydarzenie godnie uczcić.

Chojnice dnia 2016-04-02

Za zarząd:

Krzysztof DZIADCZYK