Chojnicki Klub Sportowy Kolejarz

08.12.2018r.

Pożegnaliśmy Henryka Ryduchowskiego

Dziś z wielkim smutkiem i żalem pożegnaliśmy na Cmentarzu Komunalnym Honorowego Członka Chojnickiego Klubu Sportowego Kolejarz 1926 Chojnice Henryka Ryduchowskiego.

„Heniu, byłeś i zawsze zostaniesz dla nas wzorem dobrego i oddanego działacza, który przez wiele lat bezinteresownie poświęcał się dla dobra swojego ukochanego klubu. Ty, kiedy była taka potrzeba wsiadałeś w samochód i z trenerem Wirkusem objeżdżałeś sponsorów, by zdobyć pieniądze na obóz dla tych, których nie było na to stać. Ty dzieliłeś się z nami zawsze dobrym słowem i doświadczeniem – do samego końca”.

Henryk Ryduchowski z Kolejarzem związany był od blisko 60 lat – od 1961 roku jako zawodnik, głównie lewy obrońca, a od 1988 roku po reaktywacji klubu jako działacz. Wiele lat działał w klubie bezinteresownie, nieoficjalnie i bez rozgłosu. Liczyło się dla niego dobro klubu i zawodników, nigdy nie myślał o sobie. W latach kolejnych został członkiem sekcji piłki nożnej w Kolejarzu, był w zarządzie klubu, był też członkiem komisji rewizyjnej i pomagał w Sądzie Koleżeńskim.

Jego śmierć dotknęła całą społeczność Kolejarza, a przede wszystkim tych, którzy mieli okazje z nim współpracować. Głównie dlatego, że Henryk od samego początku był bardzo oddany klubowi, poświęcał się, by pomagać zawodnikom drużyn juniorskich i seniorskich. Nigdy tej pomocy nie odmówił. Zarówno kolejni prezesi, jak i trenerzy różnych grup wspominają Henryka z wielkim sentymentem. – Będzie nam go brakować – powtarzają wszyscy zgodnie.

Dwa lata podczas 90-lecia klubu, gdy otrzymywał srebrną odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej, chętnie dzielił się wspomnieniami i pokazywał archiwalne zdjęcia. Chociażby to z 1962 roku gdy grał z kolegami przeciwko Gryfowi Sępólno. Dziś pozostała nam po Tobie Heniu taka właśnie pamięć, na którą zasłużyłeś. Pozostał po Tobie też Twój wyjątkowy zeszyt, w który wklejałeś wycinki z gazet, zdjęcia i w którym prowadziłeś notatki z meczów drużyn, których byłeś kierownikiem.

Heniu, na zawsze wpisałeś się w historię naszego klubu. Za to wszystko po prostu bardzo dziękujemy.

Zarząd i członkowie ChKS Kolejarz Chojnice